DOLAR
8,7076
EURO
10,4094
ALTIN
497,76
BIST
1.411
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bilecik
Mevzi Sağanak
27°C
Bilecik
27°C
Mevzi Sağanak
CumaSağanak Yağışlı
29°C
CumartesiGök Gürültülü
30°C
PazarSağanak Yağışlı
30°C
PazartesiParçalı Bulutlu
29°C
Bilecik Haber

EN İYİ KARARIN VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

EN İYİ KARARIN VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”İLİMİZLE İLGİLİ HER ÇALIŞMADA EN İYİ KARARIN VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumunda; konuşan Vali Tahir Büyükakın’ın Bilecik’in adının Ertuğrul olabileceği önerisiyle ilgili yaptığı açıklamada; ”Marka değerlerinin sorgulandığı bir platformda Sayın Valimizin görüşlerini bildirilmesi kadar doğal bir şey yok. Sayın valimiz de bu anlamda görüşünü ifade ederken Bilecik’in en önemli marka değeri ile ilgili bir sesli düşünme adına teklif sundu. Böyle bir durum olacaksa da kararı halkımız versin, onların vereceği karar en doğrusu olacaktır. Eğer buna ilişkin bir süreç işlerse biz belediye başkanlığı olarak halkımızın görüşüne başvuracak organizasyonları yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Selim Yağcı, basın mensupları ile makamında bir araya gelerek, basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını cevaplandırdı.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BÖYLE BİR ÇALIŞMA BÜTÜNŞEHİR YASASI İLE BİRLİKTE OLABİLİR”

Belediye Başkanı Selim Yağcı, burada yaptığı açıklamada, Bilecik’te vazgeçilmez bir değerimiz Ertuğrul veya Ertuğrul Gazi’de vazgeçilmez değerimiz. Bu isimleri kullanmaktan ve anılmaktan büyük gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Ertuğrul isminin bütünşehir yasası ile birlikte düşünülebileceğini aksi takdirde Bilecik isminin kaldırılarak Ertuğrul isminin kullanılmasının doğru olmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

”Bütünşehir yapılanması ile birlikte Bütünşehrin veya Merkez ilçenin isimlerinden biri Ertuğrul olabilir. Bütünşehir olmaması durumundaysa Bilecik ve Ertuğrul isimlerinin birlikte kullanılabilir. Bilecik’in isminin ülke gündemine girmesi bizleri son derece mutlu ediyor. Sayın valimizin yıllardır Bilecik’in gündeminde olan bir konuya yeniden parmak basması yeni bir gündem oluşturdu. Bilecik, 1926 yılına kadar Ertuğrul Sancağı idi ve ismi Ertuğrul olarak geçiyordu. Biz her zaman şunu gururla söylüyoruz; Bilecik, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan bir şehir. Marka değerlerine baktığımızda en önemli marka değeri, Osmanlı Devleti gibi bir devletin kurulduğu topraklar olması. Yine kurtuluşun beşiği diyoruz; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet Paşa’ya ‘Siz orada sadece düşmanı değil; Türk ulusunun makus talihini yendiniz’ dediği, Cumhuriyet’in müjdelendiği çok çetin muharebelerin gerçekleştiği yerlerimizin olması bize tarihin hediye ettiği önemli bir değer. Bizim bu değerlerimizden vazgeçmemiz mümkün değil. Marka değerlerinin sorgulandığı bir platformda bunun üzerinden kurgu yapılması, görüşlerin bildirilmesi kadar doğal bir şey yok. Sayın valimizde bu anlamda görüşünü ifade ederken Bilecik’in en önemli marka değeri ile ilgili bir sesli düşünme adına teklif sundu. Geçtiğimiz yıllarda, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu şehrimize geldiğinde bununla ilgili bir konu gündeme gelmişti. Biz Ertuğrul ismini düşünürken 1926’dan beri sahip olduğumuz Bilecik isminden gocunduğumuz yok. Bilecikli olmaktan gurur duyuyoruz. Ne Bilecik isminden vazgeçeriz ne de Ertuğrul’a olan hayranlığımızdan vazgeçeriz. Ben olaya şöyle bir bakış açısı getirmek istiyorum; 2014 yılında sayın Başbakanımız burada Ertuğrul ismini gündeme getirdiğinde ‘Ertuğrul ismini istiyoruz ama Ertuğrul isminin konulması için Bütünşehir uygulamasının geçmesi lazım, isim hakkı olarak böyle bir isim payesi istiyoruz’ dedim. Bilecik’e Ertuğrul ismini de koyalım ama Bilecik ismini yok etmeyelim. Ülkemizde bu anlamda düzenleme noktasında Bütünşehir uygulaması ile isim olayını birlikte düşünürsek çok daha doğru sonuca ulaşırız.” ifadelerini kullandı.

”GAZİLER ŞEHRİ OLAN BİLECİK’E ”GAZİLİK” ÜNVANI VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Açıklamasında Bilecik’in gaziler şehri olduğunu ve yapılacak değişiklik kapsamında ile gazilik ünvanını verilmesini talep ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları söyledi:
”Bilecik il merkezinin ismini kaldıralım Ertuğrul koyalım demek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Eğer yasal değişiklik olmazsa Ertuğrul’u Bilecik ismi ile kullanma noktasında oluşabilir veya Bilecik üç defa işgal görmüş ve Gazi olan bir şehirdir. Ertuğrul’u Gazi ile birlikte Bütünşehir anlamına geldiğimizde şehrin genelini Ertuğrul Gazi koyup merkezi Bilecik olarak koymak veya tersi şeklinde olabilir. Bunların hepsinin dışında bu kararı ne ben ne de sayın valimiz veya siyasetin başka bir birimi vermemeli. Bu kararı burada yaşayan hemşerilerimizin vereceği bir platformu oluşturmamız lazım. Referandum gerekiyorsa referandum. ” dedi.

”BİLECİK DE ERTUĞRULGAZİ DE VAZGEÇİLMEZ DEĞERLERİMİZDİR”

Açıklamasında hem Bilecik’in hem de Ertuğrul ve Ertuğrulgazi’nin vazgeçilmez değerleri olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı, ”Bir isim değişikliği ile şehrin kaderi değişecek anlamında değil ama marka olmuş bir isim varsa o şehrin marka değerine katkı sağlar. Sayın valimizde bunu dile getirirken zaten bu konular konuşulsun, tartışılsın konusunda bir beyan verdiler. Böylelikle konuşuluyor ve tartışılıyor. Bizimde zaten konumu markalaşma noktasında olduğu için Ertuğrul Gazi Osmanlı’nın kurucusu ve geçmişte Bilecik uzun yıllar Ertuğrul adı ile anıldığı için ismi çok kıymetli. 1926’dan beri Bilecik’in de özel bir markası var. Bunu bir bütüncül olarak görüp hep birlikte söyleyeceğimiz bir değeri ortaya koyabiliriz. Bu tartışmalar zamanlama olarak çok uygun da oldu aslında. Bütünşehir uygulamasının olacağı günümüzde Merkez İlçe’de olacak muhtemelen ve Bütünşehir için bir isim lazım olacak. Eğer Bütünşehir olmazsa ben buradan hükümetimize çağrıda bulunuyorum; Eğer bizim ölçeğimizdeki yerlerin Bütünşehir uygulamasında tereddüt varsa nasıl ilk büyükşehir uygulamasında Kocaeli ve İstanbul pilot bölge yapılıp denendiyse, bütünşehir için Bilecik’in pilot bölge seçilerek denenmesini talep ediyoruz. Bilecik’in başarılı olacağı kanaatindeyim.

KARARI HALKIMIZ VERSİN, ONLARIN VERECEĞİ KARAR EN DOĞRUSU OLACAKTIR”

Açıklamasında; kararın halk tarafından verilmesi gerektiği ve en doğru kararın bu şekilde olacağına dikkat çeken Belediye Başkanı Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:
”Kararı halkımız versin, onların vereceği karar en doğrusu olacaktır. Eğer buna ilişkin bir süreç işlerse biz belediye başkanlığı olarak halkımızın görüşüne başvuracak organizasyonları yapmaya hazırız. Bilecik’te vazgeçilmez bir değerimiz Ertuğrul veya Ertuğrul Gazi’de vazgeçilmez değerimiz. Bu isimleri kullanmaktan ve anılmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bütünşehir veya benzeri bir uygulama yokken ben Bilecik’in ismi bir kenara bırakılarak tek başına Ertuğrul konulmasından yana değilim ama Bilecik ile birlikte olabilir, Ertuğrul ismine de karşı değilim. Ama şu anda uygulama noktasında bence bütünşehir uygulaması iki taraflı mutlu edebilecek güzel bir uygulama. Şehrimizin gazilik ünvanının da kullanılmasından yanayım. Bilecik olmasa İstanbul, Ankara olmazdı. Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrul Gazi veya Gazi Ertuğrul olmalı. Yetkililerimizden Gazi’lik ünvanının verilmesini de talep ediyorum. Bunların hepsini bir arada düşünmek lazım.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.