DOLAR
8,4733
EURO
10,2774
ALTIN
508,73
BIST
1.454
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bilecik
Gök Gürültülü
18°C
Bilecik
18°C
Gök Gürültülü
SalıGök Gürültülü
19°C
ÇarşambaGök Gürültülü
21°C
PerşembeGök Gürültülü
24°C
CumaGök Gürültülü
23°C
Bilecik Haber

BİLECİK TURİZMİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR DİLE GETİRİLDİ

BİLECİK TURİZMİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR DİLE GETİRİLDİ

BİLECİK TURİZMİNE İLİŞKİN ZENGİNLİKLERİ İLE BİRLİKTE YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR DİLE GETİRİLDİ

Bilecik Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumunun 3. gününde; Bilecik’in turizme ilişkin kaynakları ve yapılması gereken çalışmalar ele alındı.
İki oturum olarak gerçekleştirilen ve ilimiz turizmine ilişkin somut adımların atılması anlamında önemli bilgilerin verildiği sempozyumda; Turist Rehberler Birliği (TÜREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İnanç Özkaynak, TURSAB Doğa ve Turizm Yöneticisi Cevdet Oğuz, konuşmacı olarak katıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Genel Sekreteri İsmail Gerim moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler aktarıldı.

“BİLECİK YÖRESİYLE İLGİLİ DESTİNASYONLAR YAPILMASI LAZIM”

Bilecik’i ve bölgeyi turizm potansiyeli açısından değerlendirilen TÜREB Turist Rehberler Birliği Başkanı Ahmet Zeki Apalı yaptığı konuşmada şunları söyledi:

”Öncelikle şehir olarak özgün yanlarımızı ön plana çıkarmalıyız. Bilecik yöresiyle ilgili destinasyonlar yapılması lazım. Bilecik’e ciddi yatırımlar yapılmış. Alt yapı tamam, üst yapı tamam ama yapılan şeyler burası için uygun mu ona bakmak lazım. Burasına uygun turizm planı uygulamak lazım. Ekoturizm mi yapılmalı? Bu bölgede var mı? Var. Ekoturizm de devasa yatırımlar yerine orta ölçekli işletmeleri desteklemek gerek. Aile otelleri, ev otelleri gibi yapılar oluşturulmalı. Bunları dijital paylaşımlarla doğru bilgi verilerek ulaşılmalı. İnsanlar da para kazanacak.Bölgeye baktığımız zaman Türkiye olarak 6. Sıraya geldik. 1.2 milyar insan seyahat ederken bu rakam 2030 yılında 2 milyar insana çıkacak. Nereye gidecek bu kadar insan? Gelişmekte olan ülkelere. Bunların içerisinde en iyisi neresi? Türkiye.”

”OSMANLININ KURULDUĞU TOPRAKLAR OLAN BİLECİK TURİZM İÇİN BÜYÜK BİR DEĞERDİR”

Konuşmasında; ”Osmanlının kurulduğu topraklar olan Bilecik, turizm için büyük bir değerdir” ifadelerini kullanan Apalı; ”İç Turizm de Bilecik rakamlarına bakıyoruz. Tüm Eskişehir gezilerinde Bilecik programı da var. Çünkü Osmanlının kurulduğu toprakları merak ediyorlar.

Ama bu destinasyonun da Bilecik için eksiklikler var. Konaklama konusunda eksiklikler var.
Bölgeyle ilgili mantar safarisi var yeni öğrendim. Bilecik bölgesi bunun için çok uygun. Bunu düzenleye biliriz. İnsanlar buna ciddi paralar ödüyorlar. Bilecik’te daha özgün destinasyonunu ortaya çıkarmamız lazım. Böylece büyük bir istihdam olacak. Temel sorunumuz işsizliğin çözümü turizm. Biz bu turizmi tüm ülkeye yaymış olsaydık ülkemiz de terör de olmazdı.” şeklinde konuştu.

TURSAB YETKİLİSİ OĞUZ:

”BİLECİK, DÜNYADAKİ 6 İKLİM KUŞAĞININ 3’ÜNÜN GÖRÜLDÜĞÜ BİR YER”

TURSAB Doğa ve Turizm Yöneticisi Cevdet Oğuz; ise konuşmasında Bilecik’in, sahip olduğu doğal güzellikleri ile dünyada görülen 6 iklim kuşağının 3’üne sahip olduğunu belirterek;

”Anadolu’nun kendisi özel olduğu gibi Bilecik de çok özel bir yer. 10 yıldır keyifle geliyorum. Son 3 yıldır Osmaneli’nin bir köyünde kamp yapıyoruz. Yılda 3, 4 kamp oluyor. Osmaneli eski İpek Yolu üzerinde, önemli bir yer. Buraya geldiğimizde köylere çıkarken zeytin ağaçlarıyla karşılaşıyoruz, bu çok özel bir durum. Hem de dünya da 6 tane büyük iklim kuşağının 3 tanesini görebiliyoruz burada. Bu tür geçiş olan illerde çok kısa mesafelerde görülüyor ve muazzam bir değer. Sırf bu bile üzerin de durulup geliştirilebilecek bir durum. Gölpazarı ilçesine kadar Akdeniz iklimi sokuluyor. Anadolu’da ki turizm açısından çıkışı doğadan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Son dönemde tüm kırsal, köyler boşalıyor. Büyük bir sorun bu. Gençler köylerini terk ediyorlar. Kırsalı destekleyici durumların geliştirilmesi gerek. Böylece kendi köylerinde güçlü yönlerini ortaya çıkarıp onu kullanmalılar. Misal Kurşunlu köy var günü birlik de olsa ilgi görüyor. Kınık köyü var. Harman kaya var. Buralarda çok özel yerler var. Güçlü olan yerleri tespit etmek gerekiyor. Ama toplumda hatalı olan şey tüm sorunların bir anda çözülmeye çalışılması. Buralarda 5 yıldızlı otelden ziyade kırsalda küçük yatırımlar ivme kazandıracaktır. Ev pansiyonculuğu bile bu konuda çok faydalı olur. Bu tür tesislerle küçük grupları kaldırabilirsek civar illerde ki acentelerle çalışılabilir.” İfadelerini aktardı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ÖZKAYNAK:

”BAKANLIK OLARAK BİLECİK TURİZMİNİ ATAĞA GEÇİRECEK ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İnanç Özkaynak ise bakanlık olarak Bilecik turizmini atağa geçirecek çalışmalarının olduğunu belirterek, şunları söyledi:
”Öncelikle böyle bu organizasyonu yapan Bilecik Belediyesi ve Bilecik Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. Dünya Turizm örgütünün rakamlarına göre 1.2 milyar turist seyahat ediyor. Türkiye de 26 sektörü etkileyen bir sektör. Gelişmekte olan ülkeler turizm pastaları %45 2030’da ise %57 olacağı ön görülüyor. Sormamız gereken şey bu pastadan ne kadarını almak istiyoruz, ne zaman almak istiyoruz, ne kadarını almak istiyoruz. Yoğun turist alığımız da özgün kültürümüz de olumsuz etkileniyor. Bunun çözümü nedir? Tanınmamış yerlerimizi de dünyaya tanıtmalıyız ki turizm pastasını 4 mevsime, 7 bölgeye yaymalıyız. Bu tanınmayan yerleri önce hazırlayıp sonra tanıtacağız. Bu eylem planının içerisinde Bilecik’te var.”

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇİN’DE TÜRK TURİZM YILI”

Konuşmasına; ”Önümüzdeki yıl Çin’de Türk yılı olacak” ifadelerine yer veren Özkaynak, ”Bakanımızda oraya gidip çalıştaya katıldılar. Çinin turizm de birinci sırada. Bizimde hedeflerimizden bir tanesi de Çin. Hindistan da aynı şekilde önemli. Çünkü Hindistan’da Türkiye’de düğün yapma popülasyonu var. Bir başka stratejimiz de kültür diplomasisi. Bir başka stratejimiz de yeni teknolojiler. Sosyal medya reklamları, yorumlar, deneyimlerin paylaşılması çok fazla etkili. Biz 2018 yılı stratejimizi bunun üzerine kurduk desem yalan demiş olmam. Problemlerimizden bir tanesi de halkın köylerini terk etmesi. Taraklı, Göynük, Beypazarı’nda derk etmiyorlar. Çünkü onlar turizm den para kazanabileceklerini öğrendiler. Bilecik’te de bu çalışmaları yapacağız.” dedi.

BEBKA GENEL SEKRETERİ GERİM:

“BİLECİK GÜNEŞ GİBİ PARLIYOR”

Bölgede yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgiler aktaran BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ise Bilecik’in turizmde güneş gibi parladığını hatırlatarak; ”Ülkemiz son yıllarda güneş gibi parlıyor. Ülkemiz ekonomik alanda çalımalar yapıyor. Bilecik’te öyle sanayi konusunda ciddi yol kat etti. Kültürel mirası, Osmanlı topraklarını da hakkını vermemiz lazım. Bu uğurda hep beraber çalışıyoruz. Bilecik’ her türlü imkana sahip. Gençliğimiz var. Bilecik de turizm konusunda üzerinde çok durduk. Bir komisyon kuruldu ve ihtiyaçlar tespit edildi. 2011 yılında doğrudan desteklerle Bilecik’in marka değeri ortaya koyuldu. 2015 yılında ortak akıl toplantısını gerçekleştirdik. Bilecik turizmine yönelik haberler hazırlandı ve yayınlandı. Kırsal Tasarım etkinlikleri yaptık, Kurşunlu köyünde yapılan etkinlikler çok ses getirdi. Birçok fuara katılarak boy gösterdik. Turizm acentearına özel 4 kez info gezilerle Bilecik’i duyurmaya çalıştık. Bilecik’in markalaşması çok önem verdiğimiz bir konuydu. Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor Projesi kapsamın da markalaşma haritası hazırlandı. Turizm pazarlamasına yönelik eğitimler ve faaliyetler yürütüldü. Bilecik’te alternatif turizm destinasyonu oluşturmak istiyoruz. Doğa sporları ve alternatif sporlara yönelik çalışmalar oluşturmayı düşünüyoruz. Aynı zamana da fuar katılımlarıyla bunları destekleyip çevre iller de tanıtım çalışmaları yapacağız. Acentelere ve rehberlere yönelik info turlar düzenlemeye devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Sempozyumun ardından konuşmacılara teşekkür plaketleri Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından takdim edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.