DOLAR
9,5460
EURO
11,1193
ALTIN
554,00
BIST
1.522
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bilecik
Parçalı Bulutlu
16°C
Bilecik
16°C
Parçalı Bulutlu
CumaParçalı Bulutlu
16°C
CumartesiParçalı Bulutlu
18°C
PazarSağanak Yağışlı
18°C
PazartesiGök Gürültülü
19°C
Bilecik Haber

Mevlid-i Nebi Haftası Bilecik

Mevlid-i Nebi Haftası Bilecik

Mevlid-i Nebi Haftası Bilecik. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hazreti Peygamberin doğumu münasebetiyle düzenlenen 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Bilecik Orhangazi Camisinde sabah namazı buluşması ile başladı.

Mevlid-i Nebi Haftası Bilecik

Orhangazi Camisinde yapılan sabah namazı buluşmasına İl Müftüsü Ali Erhun, İl Müftü Yardımcısı Sabri Bağcı, Vaizler, Din Hizmetleri Uzmanları ve vatandaşlar katıldı.

Sabah namazı akabinde Şeyh Edabali Hazretlerinin türbesine geçilerek Kur’an-ı Kerim tilavetinin yapıldığı program, Mevlid-i Nebi Haftasının tüm İslam Alemine hayırlara vesile olması için yapılan dua ile son buldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl ki Mevlid-i Nebi Haftasının Temasını ”Peygamber ve Çocuk” olarak belirledi.

Hafta münasebetiyle Bilecik İl Müftüsü Ali Erhun yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

Akra” b. Hâbis, Temîm kabilesinin reislerindendi ve Araplar arasında önemli bir mevkiye sahipti. Bir gün Resûlullah’ı, torunu Hasan’ı öperken görmüş, ”Benim on çocuğum var. Onlardan hiçbirini öpmedim.” demişti. Rahmet Peygamberi bunun üzerine, ”Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” buyurmuş ve bu yanlışını düzeltmesi gerektiğini ima etmişti. Çünkü Allah Resûlü’nün benimsediği en önemli prensiplerden biri, küçüklere sevgi ve şefkat göstermekti.

Peygamberimiz, çocuklara olan sevgisini bazen onlara dua ederek, bazen onları kucaklayıp öperek, bazen kucağına oturtarak gösterirdi. Nitekim Üsâme b. Zeyd, Resûlullah’ın (sav) kendisini bir dizine, Hasan’ı da öbür dizine oturtup, onları bağrına bastığını ve onlar için şöyle dua ettiğini aktarmıştır: ”Allah’ım, bu ikisine merhamet et! Ben de onlara merhamet ediyorum!” Bazen de çocukları bineğine alarak, omuzlarında taşıyarak, yanaklarını okşayarak hatta onlarla şakalaşarak onlarla ilgilenirdi.

Bugün biz Müslümanlara düşen görev, Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak ve hayatı onunla anlamlandırmaktır. Müslümanlar olarak hayatlarımızı O’nun hayat modeline gücümüz yettiğince benzetmeye çalışmalıyız. Bu da onun yaşadığı insani ve İslami hayatı tanımayı gerektirir. Onun hayatını, sözleri yani Hadisi Şerifleri aracılığı ile öğrenebiliriz. Hayatının her alanında bizlere örnek olan Peygamberimiz İslam ailesinin modelini oluşturma, genç nesilleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda en güzel rehberimizdir. Yüce rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Çocuklarımız, rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun emri ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbetle yetiştirmemiz gereken birer emanetidir. Bu emaneti olumsuzluklara, tehlikelere karşı korumak bizlerin birinci görevidir. Çocuklarımız, toplumuzun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki edecek geleceğe dair başlangıç noktamızdır.

Kıymetli Hemşehrilerim,

Mevlid-i Nebi Haftası, Peygamberimizin örnekliğini ve insanlığa takdim ettiği değerleri anlamayı, toplumumuzun her kesimine ve gönül coğrafyamıza anlatmayı ve tanıtmayı, günümüz problemlerine nebevi referanslarla çözüm üretmeyi ve milletimizde var olan Peygamber sevgisini pekiştirmeyi amaçlayan bir haftadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl ki Mevlid-i Nebi Haftasının Temasını ”Peygamber ve Çocuk” olarak belirlemiştir. Bilecik Müftülüğü olarak İlimiz Orhangazi Camiinde Sabah namazı buluşmasıyla başlattığımız Mevlid-i Nebi Haftasını, çeşitli faaliyetlerle sürdüreceğiz. Bu çerçevede öncelikli olarak İlimiz köy camileri başta olmak üzere bütün camilerimizi ziyaret ederek haftanın anlam ve önemine binaen sohbet ve vaaz programları icra edileceğiz. Ayrıca 28 Ekim Çarşamba günü Kayıboyu Camimizde Hafızlık İcazet Töreni ve Mevlit Kandili Programı gerçekleştireceğiz. Yine Mevlit Kandili gecesi münasebetiyle bütün camilerimizde çeşitli programlar düzenleyeceğiz. Müftülüğümüze ait Sosyal medya hesaplarımızdan da haftanın anlam ve önemine dair çeşitli programlar yayınlayacağız.
Bu münasebetle, insanlığı vahyin ışığında karanlıklardan aydınlığa çıkaran kutlu Nebî’in (s.a.v) doğum yıl dönümünü içinde barındıran Mevlid—i Nebi haftası ve Mevlid kandilinin başta siz kıymetli hemşerilerim olmak üzere ülkemize ve bütün İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyor, Cenab-ı Hak’tan çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı kılmasını niyaz ediyorum.

Bilecik Müftülüğü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.