Bilecik’te Seraya Uyuşturucu Operasyonu

0

Bilecik’te seraya uyuşturucu operasyonu. Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Çaltı köyündeki sera ve eklentilerine Jandarma ekiplerince operasyon yapıldı.

Jandarma 357 kilo 580 gram kubar esrar, 167 kök kenevir bitkisi ele geçirdi

Alınan bilgilere göre, Jandarma ekiplerince alınan duyum üzerine, Bilecik’in Söğüt ilçesi Çaltı köyünde A.O.K. isimli şahsa ait sera ve eklentilerinde yapılan operasyonda 357 kilo 580 gram kubar esrar ile birlikte boyları 2.5 ile 3.5 metre arasında değişen 167 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

Şüpheli şahıs A.O.K. hakkında adli işlem başlatıldı ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kenevir yetiştirmek yasak mı?

Türkiye’de izinsiz olarak kenevir yetiştirmek yasaktır. Kenevir ekimi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izni ile yapılmaktadır. Bakanlık kenevir ekimi yapılacak yerleri tespit, ilan ve üretimini kontrol eder. Bu hususlara ait uygulama esasları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikte belirlenir.

Resmi gazetede 2016 yılında yayınlanan tebliğle Türkiye’de kenevir ekimine, Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Kütahya, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde izin verilmektedir.

Bakanlık tarafından yapılacak tetkik ve değerlendirmelerin ardından talimat ile yeni ekim bölgeleri belirlenebileceği gibi mevcutta ekim yapılan iller de iptal edilebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.