Yayalara tanınan önceliğe bazı sürücüler alışamadı

0
Reklambilecik oto ekspertiz
reklam

İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan uygulamaya Bilecik’te bazı sürücüler alışamadı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle ”Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” hükmü getirilmişti ve  İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve Bilecik’te dahil olmak üzere tüm Türkiye’de uygulamayı duyurmak amacıyla faaliyetler yapılmıştı.

Yurt dışında yaya geçidine yaya adım attığında duran araçları görüp imrendiğimiz ve keşke bizim ülkemizde de olsa dediğimiz uygulamanın hayata geçmesi biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Bilecik’te kameraya yansıyan görüntülerde yayalara ait bölümden bazen motosikletlerin bile geçtiği, bazı sürücülerin ‘ Öncelik yayanın’ uygulamasına hemen alıştığı bazı sürücülerin ise yollarına devam ettiği gözlemleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz