DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bilecik
Sağanak Yağışlı
21°C
Bilecik
21°C
Sağanak Yağışlı
PazarSağanak Yağışlı
16°C
PazartesiSağanak Yağışlı
15°C
SalıSağanak Yağışlı
14°C
ÇarşambaParçalı Bulutlu
16°C
Bilecik Haber

Bilecik’e Giriş Çıkışlar Durduruldu Ek Kararlar Alındı

Bilecik’e Giriş Çıkışlar Durduruldu Ek Kararlar Alındı

Bilecik’e Giriş Çıkışlar Durduruldu Ek Kararlar Alındı. Bu gece uygulanmaya başladı. Yapılacak tüm giriş çıkışlar itibaren ikinci bir karara kadar geçici olarak durduruldu. Sadece belirlenen durumlarda giriş çıkışlara izin veriliyor.

21 Nisan 2020 Salı günü bu gece Bilecik Umumi Hıfzıssıhha Kurul Karar ile Eskişehir, Kütahya, Bursa, Sakarya ve Bolu il sınırlarından kara ve demir yolu ile (toplu ulaşım araç, özel ve yaya vb.) ilimize yapılacak tüm giriş çıkışların saat 24:00’den itibaren ikinci bir karara kadar geçici olarak durdurulmasına ve belirlenen durumlarda giriş çıkışlara izin verilmesine karar verilmişti.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Ek Kararlar Aldı

Kimler Bilecik’e giriş, Bilecik’ten çıkış yapabilecek ?

Temel ihtiyaç (gıda ve temizlik) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere, tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve yurt dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yer alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura gibi belgeler ile giriş çıkış yapabilecek.

Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

Yurt içinde ticari yük, yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca Hangi Ek Kararlar Alındı?

İl Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesine göre 21.04.2020 tarihinde Saat 20:00’da Vali Bilal Şentürk Başkanlığında toplanarak, 20.04.2020 tarihli ve 0661-04-15 sayılı kararımıza ek olarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabilmelerine,

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilmesine,

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilmelerine.

Yukarıda sayılanlar dışında yer alanların ise. Valilik veya Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş, çıkış yapabilmelerine,

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 3.191.00 TL,

Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezası uygulanmasına,

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan, ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,

İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına, Alınan kararların Valilik, Belediye, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına, oy birliği ile karar verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.