DOLAR
9,5092
EURO
11,0559
ALTIN
549,97
BIST
1.519
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bilecik
Parçalı Bulutlu
16°C
Bilecik
16°C
Parçalı Bulutlu
CumaParçalı Bulutlu
16°C
CumartesiParçalı Bulutlu
18°C
PazarSağanak Yağışlı
18°C
PazartesiGök Gürültülü
19°C
Bilecik Haber

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Beydemir Mazbatasını Aldı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Beydemir Mazbatasını Aldı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Beydemir Mazbatasını Aldı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e Rektörlük mazbatası YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından verildi.

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar Resmi Gazetede 4 Mart 2020 tarihinde yayınlanmış ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine rektör olarak Prof. Dr. Şükrü Beydemir, atanmıştı.

Akademik öz geçmişiyle göz dolduran Prof. Dr. Şükrü Beydemir, 20 yılı aşkın akademik hayatında biyokimya alanında çok sayıda esere imza attığı biliniyor. Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e rektörlük mazbatası YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından verildi.

Mazbata teslim töreninde YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e yeni görevinde başarılar diledi. Prof. Dr. Şükrü Beydemir de YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a teşekkürlerini sundu.

Ulusal ve uluslararası toplam 142 makale, 131 tebliğ ve 1 kitap yayını ile son derece üretken bir akademisyen profili çizen ve akademik projeler konusunda da aynı üretkenliği sergileyen Rektör Beydemir, şimdiye kadar Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), TÜBİTAK, Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Araştırma Fonlarınca desteklenen 22 adet projede yer aldı.

Çalışmalarına şimdiye kadar 3691 adet atıf yapılan Rektör Beydemir’in uluslararası bir akademisyen hüviyeti bulunuyor.

Yakın zaman önce medyada yer alan haberlerde, rektörlerin uluslararası yayın ve atıf sayılarının yetersiz olmasına ilişkin eleştiriler gündeme gelmişti. BŞEÜ Rektörlüğüne son derece kuvvetli bir akademik özgeçmişi bulunan Beydemir’in atanması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rektör atamalarında akademik başarıyı öncelikli kriter olarak aldığı ve son derece liyakatli bir atma gerçekleştirdiği şeklinde yorumlandı.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir kimdir?

21.10.1972 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas nahiyesinde tamamladı.

1995 yılında Kimya Lisans Eğitimini, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde başarıyla tamamladı. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Biyokimya Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans Eğitimine başladı.

13 Eylül 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

1998 yılında Yüksek Lisans çalışmalarını tamamladı.Aynı yıl yine Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Biyokimya Bilim Dalı’nda Doktora çalışmalarına başlayarak, 2002 yılında Doktora çalışmalarını başarıyla tamamladı.

2002 yılı Haziran-Temmuz aylarında Almanya’da Hannover şehrinde, Max-Planck Ensitüsünden burs alarak “Bazı fare genlerinin cDNA’larının üretilmesi, klonlanması, antisens mRNA’larının üretimi ve in situ hibridizasyon” konulu çalışmaya katıldı. 2002 yılında Yardımcı Doçent ve 2006 yılında Doçent unvanlarını aldı.

2010 yılı Haziran-Temmuz aylarında İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Floransa Üniversitesinde “Bazı karbonik anhidraz genlerinin klonlanması ve enzim üretilmesi” konulu bir çalışmada bulundu.

2012 yılında Profesör unvanını aldı.

2015 yılında Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bulunan Putra Üniversitesine Mevlana Programı çerçevesinde giderek Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Biyoteknoloji Fakültesinde “Protein Structures and Enzymes” konulu dersi anlattı.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir, şimdiye kadar TÜBİTAK, DPT, Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Araştırma Fonlarınca desteklenen 23 adet projede görev aldı.

12 adet Doktora, 14 adet Yüksek Lisans çalışmasını, tamamlattı. Böylece toplamda 26 adet Lisansüstü Tezi tamamlatmış oldu. SCI kapsamında uluslararası hakemli dergilerde 128, SCI kapsamı dışında uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde 14 olmak üzere toplam 142 adet makale yayımladı. Buna ilaveten 51 adedi Uluslararası Kongrelerde ve 80 adedi Ulusal Kongrelerde olmak üzere toplam 131 adet tebliğ sundu.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in makalelerine şimdiye kadar 3691 adet atıfta bulunuldu. XIX. Ulusal Kimya Kongresi Organizasyon Komitesi tarafından 1 adet posteri birincilik ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte 27. Ulusal Kimya Kongresi’nde Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve grubunun hazırladığı sözlü bildiri birincilik ödülüne layık görüldü.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in SCI kapsamındaki yayımlanmış olan 23 adet makalesi 20 adet uluslararası farklı kitaplarda atıf edildi. Prof. Dr. Şükrü Beydemir 32 adet yurt dışı, 1 adet yurt içi dergide makale inceleme uzmanı ve 1 adet yurt içi dergide editörler kurulunda görev yaptı.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir birçok kongrede bilim kurulu üyeliği ve düzenleme kurulu üyeliği görevini yürüttü. Prof. Dr. Şükrü Beydemir Atatürk Üniversitesi bünyesinde Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı, Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkan Yardımcılığı ve Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bununla birlikte Atatürk Üniversitesi bünyesinde oluşturulan birçok komisyonda üyeliklerde bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir 2013-2016 arasında TÜBİTAK-BİDEB tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir, 2018-2020 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Fakülte Yönetim Kurulu Profesör Temsilcisi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Resmi Gazete’nin 4 Mart 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 3 Mart 2020 tarihli ve 2020/91 sayılı kararla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.