DOLAR 7,9654
EURO 9,4502
ALTIN 487,35
BIST 1.191
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 22°C
Parçalı Bulutlu

Bilecik Mezarlığının Yerini Komisyon Belirleyecek

Bilecik Mezarlığının Yerini Komisyon Belirleyecek
12.06.2020
A+
A-

Bilecik Mezarlığının Yerini Komisyon Belirleyecek. Bilecik Mezarlığının yeni yeri kurulan komisyonca belirlenecek.

Bilecik Belediyesi, Bilecik Mezarlığında yaşanan heyelan nedeniyle yeni mezarlık belirleme çalışmalarının başladığını, sorumluluk ve yetkinin sadece Bilecik Belediyesinde olmadığını Bilecik Valiliğinde kurulan komisyonca belirleneceğini açıkladı.

Kamuoyunun merakla beklediği yeni mezarlıkla ilgili Bilecik Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada mezarlığın hizmet süresi, ulaşım, temiz su kaynağı, rüzgarın yönü, toprağın yapısı, kamulaştırma maliyetleri gibi kıstasların incelenip, Bilecik Valiliğinde kurulan komisyona 6 yer sunulduğu, yeni mezar yerinin kurulan komisyonca belirleneceği bildirildi.

Bilecik Belediyesinden, kamuoyu ve vatandaşların merakla beklediği yeni mezarlık yeri belirleme çalışmaları hakkında verdiği ayrıntılı açıklamalarda;

Yeni mezarlık yeri belirleme çalışmalarının sadece Belediye Başkanlığı yetkisi ve sorumluluğunda olmadığının altı çizilerek, şehrin diğer ilgili kurumlarıyla işbirliğinin devam ettiği aktarıldı.

Bilecik Belediyesi olarak, mevcut mezarlık alanında oluşan heyelana ilişkin takip çalışmalarımız devam etmektedir. Olası mezarlık yeri değişikliği hakkında, Bilecik Valiliği başkanlığında kurulan komisyona, Bilecik Belediyesi olarak 6 adet yer önerisi yapılmıştır.

Komisyona sunulan bu 6 yer, Berkoz bağları bölgesinde iki ayrı yer, Pelitözü mezarlık ilave alanı, Çakırpınar köyü mezarlığı, mevcut mezarlığın alt bölgesi ve Selöz köyü mevkiinden ibarettir.

Mezarlık yeri belirleme çalışmalarında ise;

1 – Şehir merkezine uzaklık ve ulaşım şartları
2 – Temiz su kaynaklarının varlığı;
3 – Şehrin hakim rüzgar yönü;
4 – Toprağın yapısı, tarıma elverişli ya da orman arazisi olup olmadığı;
5 – Kamulaştırma maliyetleri;

göz önünde bulundurulmuştur.

Tüm bu bilgi ve şartlar ışığında komisyon tarafından Berkoz Bağları mevkisi ile Selöz köyü değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma hakkında Belediye Başkanlığımız tarafından yapılması gereken bütün yazışmalar tamamlanmakla birlikte, belediye olarak Selöz köyünün hava şartlarının olumsuzluğu ve mezar yeri kazma çalışmasının güçlüğü konusundaki tavsiye ve uyarılarımız da ilgili kurula sunulmuştur.

Ayrıca, mezarlık yeri belirlemede esas alınacak bir diğer husus ise yeni mezarlığın hizmet süresi olmaktadır. Şehrin nüfus artış hızı ve ölüm oranları göz önünde bulundurularak, Berkoz bağları bölgesinin 100 yıl ve üstü; Pelitözü mezarlık ilave alanının 15 yıl; Çakırpınar köyü mezarlığının 10 yıl; mevcut mezarlığın alt bölgesindeki alanın 40 yıl; Selöz köyü yolu üzerindeki alanın ise 150 yıldan fazla hizmet verebileceği tespit edilmiştir.

Daha önce de belirtildiği gibi, belediyemizce 6 adet yer önerilmiş, komisyon bu yerleri incelemiş ve kabul edilen 2 öneri için toprak analizleri yaptırılmıştır. Selöz köyü yolu üzerindeki arazi olumlu yönde değerlendirilmiştir.

Valilik başkanlığında kurulan ve belediyemizden bir üyenin de olduğu komisyonda, yeni mezarlık yeri ile ilgili karar netleşince kamuoyuna ve vatandaşlarımızın bilgisine sunulacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.