Bilecik Gölpazarı Akçay Barajı Sulaması Tamamlandı

0
Reklambilecik oto ekspertiz
reklam

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bilecik iline yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Bilecik çiftçilerinin yüzünü güldürecek ve ekonomisine katkı sağlayacak Bilecik Gölpazarı Akçay Barajının ve Sulaması da tamamlandı.

Bilecik Gölpazarı Akçay Barajında depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 1.620 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Temelden 54 metre yüksekliğindeki Bilecik Gölpazarı Akçay Barajının 9,75 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip olduğu belirtilirken, bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık, tarım ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacak. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz ediyor. Sulama şebekesi de tamamlanan bu proje ile 2018 fiyatları ile yıllık yaklaşık 7 milyon TL gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz