DOLAR
15,8838
EURO
16,8684
ALTIN
943,37
BIST
2.393,61

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN’IN 1. İNÖNÜ ZAFERİ MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN’IN 1. İNÖNÜ ZAFERİ MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN’IN 1. İNÖNÜ ZAFERİ MESAJI

Belediye Başkanımız Nihat Can, 1. İnönü Zaferi dolayısıyla yayımladığı mesajında; ‘’ Mustafa Kemal Atatürk’ün; ’’Siz orada sadece düşmanı değil, Türk milletinin makus talihini de yendiniz’’ ifadelerini tarihimizin sayfalarına altın harflerle kaydeden Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum’’ dedi.

Mesajında; ülke tarihinde benzerine az rastlanır kahramanlıkların yaşandığı 1. İnönü Zaferi’nde Bilecik ve yakın bölgesinin de önemli bir rol aldığını dile getiren Belediye Başkanı Nihat Can, mesajında şunları aktardı:

1. İnönü Zaferi; yüce Türk milletinin, kayıtsız şartsız millet egemenliğine dayalı, tam bağımsız bir Türk devleti kurmak ve topraklarımızı düşman işgalinden kurtarma uğruna verdiği, Kurtuluş Savaşı mücadelesinde çok özel bir yeri ve önemi olan bir zaferdir. 6 Ocak 1921 tarihine kadar Uşak ve Bursa bölgelerinde hazırlıklarını tamamlayan Yunan kuvvetleri, batı cephesindeki Türk birliklerinin Çerkez Ethem isyanını bastırmak için onun kuvvetleriyle çatışmasından da faydalanarak Eskişehir istikametinde taarruza geçmeye başladılar. 9 Ocak 1921’e kadar örtme ve emniyet kuvvetleri harekâtı şeklinde geçen çatışmaların ardından, İnönü mevzilerindeki muharebeler 10 Ocak 1921’de başladı ve bir gün sonra, Yunan kuvvetlerinin savaştan önceki hatlarına çekilmeleriyle son bulmuştur. Bizler bugün, atalarımızın ve aziz şehitlerimizin canlarını feda ederek bizlere emanet ettiği bu topraklarda aynı ayrıcalık ile gelecek nesillere bu emaneti taşıyabilme gayretinin gururunu yaşıyoruz. Bu zaferle milletimiz, bir kez daha en zorlu sınavlardan nasıl başarıyla geçtiğini bütün dünyaya göstermiştir. Milletçe atalarımızın bizlere bıraktığı bu çok değerli mirası, Cumhuriyeti, aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımaya kararlıyız. Kahraman ordumuzun azim, inanç ve fedakârlığıyla kazanılan İnönü Zaferi, İstiklal mücadelemizin önemli bir aşaması ve ilk büyük başarısıdır. Batı cephesinde elde edilen bu ilk başarı, nihai zafere giden süreçte ordumuza ve milletimize moral ve güç vermiştir. Kurtuluşun Şehri Bilecik’te İnönü Zaferlerinin önemi ayrı bir yer tutmaktadır. İnönü Zaferleri; Mustafa Kemal Atatürk’ün;’’Siz orada sadece düşmanı değil, Türk milletinin makus talihini de yendiniz’’ ifadelerini kullandığı yerdir. Bu düşüncelerle, 1. İnönü Zaferi’nin 98. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.